Cenne wskazówki od fotoreportera
30 lipca 2016
Praca HR’owca w firmach z Katowic
12 sierpnia 2016

Czas pracy kuriera rowerowego

Każdego dnia, tysiące kurierów w Polsce, dostarcza do naszych drzwi przesyłki. Obecnie, większość pochodzi z zakupów internetowych, które kuszą nas niższą ceną. W przypadku największych miast, które bardzo często są zakorkowane, terminowe dostarczenie przesyłki wymaga nie lada sprytu od osoby dostarczającej. Firmy kurierskie zaczynają zastanawiać się nad zmianą środka transportu, który pozwoliłby na ominięcie zatłoczonych ulic.

Od czego zależy czas pracy

W przypadku kuriera rowerowego, trudno jest jednoznacznie określić czas, jaki poświęca na pracę. Wszystko zależy od tego, jak szybko upora się z dostarczeniem powierzonych mu przesyłek, a także posiadanego sprzętu. Okazuje się, że w większości firm kurierzy wykonują zlecenie z wykorzystaniem własnego roweru. A jak wiadomo, niektóre z nich przystosowane są do osiągania większych prędkości, a niektóre do mniejszych. Z reguły jednak, średni czas pracy wynosi około 9-10 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu.

Praca nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych

Jak donoszą statystyki, kurierzy poruszający się na rowerach, na najwięcej zleceń mogą liczyć w okresie od listopada do stycznia. W naszym kraju, jest to czas najbardziej zmiennych i niekorzystnych warunków atmosferycznych, co przekłada się również na spadek bezpieczeństwa kuriera. Niektóre z firm starają się to rekompensować premią do wynagrodzenia, a pozostałe zapewniają jedynie nieprzemakalną torbę. Mimo to, kurier rowerowy znakomicie sprawdza się w razie konieczności szybkiego dostarczenia przesyłki. Odbiera ją bowiem od nadawcy i bezpośrednio transportuje do odbiorcy. Nie ma tutaj etapu złożenia przesyłki na sortowni, tak jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych dostawców. Warto o tym fakcie pamiętać, ponieważ transport wykonywany na cito jest okazją do zarobienia dodatkowej gotówki.

Wysokość wynagrodzenia

Prawdę mówiąc, zarobki zależą głównie od liczby i rodzaju dostarczonych paczek. Istnieje system, który uwzględniając priorytet, gabaryt, a także rodzaj przewożonego materiału, ustala wartość takiej przesyłki. Może zatem zdarzyć się, że za jeden kurs otrzyma wynagrodzenie z widełek 5 – 50 zł. Trzeba również wspomnieć, że jest to branża, w której ciężko przewidzieć ruch. Zdarzają się dni, w których kurierzy jeżdżą przez cały dzień załadowani towarem, ale bywa również i tak, że przez całą zmianę dostarczą tylko jedną przesyłkę. Fakt ten sprawia, że zarobki są bardzo płynne i trudno ustalić ich wysokość – brak stałej stawki godzinowej za wykonywaną pracę.

 

Dodaj komentarz