Poszukiwany copy w Katowicach
4 maja 2016
Projektant graficzny freelancer z Zabrza
22 maja 2016

Na czym polega praca brokera

W wyniku nieprzewidzianych i losowych sytuacji, jesteśmy narażeni na stratę posiadanych dóbr materialnych. Na szczęście, obecne na rynku ubezpieczenia, pozwalają dokonać zabezpieczenia, które w razie wystąpienia zdarzenia pokryje środki finansowe wydane na dany cel. Mnogość firm i ich rozbudowana oferta sprawiły, że na rynku pracy pojawił się nowy zawód określany mianem brokera ubezpieczeniowego.

Codzienna praca i realizowane obowiązki

Z założenia, osoba wykonująca zawód brokera ubezpieczeniowego powinna służyć swojemu klientowi. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie polisy pod potrzeby danego klienta. Aby to zrobić, broker zobowiązany jest do stałego poszerzania swojej wiedzy poprzez np. uczestnictwo w szkoleniach. Trzeba również nadmienić, że praca na tym stanowisku polega głównie na działalności pozabiurowej. Agenci wyposażeni w odpowiednie narzędzia pracy, spotykają się ze swoimi klientami w najbardziej dogodnych dla nich lokalizacjach. Oczywiście, zdarzają się dni, podczas których wiele godzin spędzają w siedzibach swoich firm. Wtedy to dokonuje się porządku prowadzonej dokumentacji, a także odbiera telefony od osób zainteresowanych pomocą.

Dobranie świadczenia musi być poprzedzone oceną ryzyka

Gdy dochodzi do spotkania biznesowego z klientem, pierwszym jego etapem jest kompleksowa ocena ryzyka. W tym celu, analizowana jest aktualna sytuacja ubezpieczeniowa, gdzie zwraca się uwagę na posiadane dotychczas świadczenia, wysokość płaconych składek itp. Uwzględniane są również obecne potrzeby klienta – otrzymany w ten sposób współczynnik, pozwala dobrać odpowiednie ubezpieczenie pod oczekiwania klienta. Zazwyczaj po przedstawieniu oferty, klient potrzebuje czasu na przemyślenie warunków i podjęcie decyzji. W takiej sytuacji, broker jest zobowiązany do uszanowania prośby i cierpliwego czekania na kontakt.

Co pomaga w codziennej pracy?

Codzienna aktywność zawodowa brokera polega na kontakcie z ludźmi, dlatego też powinien być on osobą komunikatywną. Wskazana jest również umiejętność oddzielenia swojego życia zawodowego od prywatnego. Co interesujące, zawarcie umowy ubezpieczeniowej nie kończy współpracy z brokerem. Do jego obowiązków należy stały kontakt ze swoim pracodawcą, kontrola zmieniających się potrzeb i sytuacji ubezpieczeniowej. Jest to istotne, ponieważ konieczna może okazać się zmiana oferowanego świadczenia na takie, które będzie obejmować szersze spektrum wydarzeń.

Współpraca utrzymująca się nawet po podpisaniu umowy sprawia, że klienci coraz chętniej korzystają z oferowanych przez brokerów usług. Dodatkowym atutem jest fakt, że nie są oni zobowiązani do samodzielnego, nieraz wielogodzinnego przeglądania ofert ubezpieczeń. To główne i podstawowe zadanie każdego brokera, za które jest w pełni odpowiedzialny.

Dodaj komentarz