Doświadczony barista – szukamy pracy w kawiarni

Określone obowiązki w karierze rzeczoznawcy
12 lipca 2016
Cenne wskazówki od fotoreportera
30 lipca 2016

Doświadczony barista – szukamy pracy w kawiarni

Wielu Polaków nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki dobrej kawy. Znajdująca się w niej kofeina pobudza ludzki organizm, co jest szczególnie pożądane o poranku. Jednak spora część osób poza pobudzeniem, wymaga od napoju właściwego smaku. Na ten wpływa zarówno dobór ziaren, jak i przygotowanie kawy, za które w najlepszych kawiarniach odpowiada barista.

Niezbędna wiedza do pracy

Do przygotowywania wyśmienitego trunku nie wystarczy jedynie wiedza z zakresu przygotowywania kawy. Konieczne jest odpowiednie przechowywanie, aby warunki otoczenia zewnętrznego nie wpłynęły na jakość mielonych ziaren. Przydatna będzie wiedza z zakresu obsługi technicznej wykorzystywanych urządzeń. Bez czyszczenia ekspresu czy młynka kawa straci swój walor smakowy. Wielu pracodawców wymaga również zachowania czystości na stanowisku pracy, na co często zwracają uwagę klienci. Wzrasta również ich świadomość dotycząca sposobów przygotowania kawy.

Droga szkoleniowa

Istnieje kilka sposobów na zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy na stanowisku baristy. Jeden z nich polega na zatrudnieniu w renomowanej kawiarni, w której to pod okiem profesjonalisty przebiegałoby całe szkolenie. Druga metoda polega na zapisaniu się na szkolenie organizowane przez firmy działające na terenie naszego kraju. Z reguły kończy się ono egzaminem certyfikującym, zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Ciekawym sposobem jest indywidualne szkolenie w zaciszu domowym. Wymaga ono wyposażenia się w odpowiednie narzędzia i naukę poprzez metodę prób i błędów. Ostatecznie zawsze można otworzyć własną kawiarnię, zdecydować się na zatrudnienie w niej profesjonalnego baristy i uczenie się od niego.

Wynagrodzenie za codzienną pracę

To barista jest odpowiedzialny za wysoką jakość sprzedawanych produktów. Ze względu na długą drogę szkoleniową osoby posiadające doświadczenie zawodowe mogą liczyć na wynagrodzenie sięgające nawet 18 zł za każdą godzinę pracy. Plusem tej branży jest możliwość uczestnictwa w wielu konkursach i konferencjach, dzięki którym osoba parząca kawę ma możliwość stałego rozwoju i poszerzania swoich kompetencji. W parze z rosnącym doświadczeniem idzie wzrost wynagrodzenia i szansa na lepsze stanowiska pracy.

Dodaj komentarz