Komentator sportowy w radiu – za kulisami

Kursy i szkolenia jako headhunter
3 stycznia 2017
Marketingowiec po studiach szukający pracy
23 stycznia 2017

Komentator sportowy w radiu – za kulisami

Nie od dziś wiadomo, że w przypadku organizowanych wydarzeń sportowych nie każdy ma możliwość ich osobistego obejrzenia. Stąd też środki masowego przekazu podejmują się przeprowadzenia relacji z danego miejsca. W tym celu zatrudniają oni dziennikarzy sportowych, którzy przy wykorzystaniu posiadanej wiedzy na temat sportu w sposób profesjonalny opisują to, co dzieje się na murawie czy sportowej hali.

Charakterystyka pracy

Jednym z najstarszych środków publicznego przekazu jest radio, funkcjonujące dzięki wykorzystaniu odpowiednich fal. Pomimo rozwijającej się technologii wciąż sporo osób (zwłaszcza w samochodach) słucha transmisji radiowych. W ciągu dnia przynajmniej raz na godzinę przekazywane są najświeższe wiadomości z kraju i ze świata. Zabierają w nich głos również komentatorzy sportowi, których celem jest bardzo szybkie i rzetelne przedstawienie najbardziej aktualnych wydarzeń ze świata sportu. Z reguły korzystają oni ze swoich źródeł informacji, które jednak muszą zostać dobrze sprawdzone ze względu na ponoszoną odpowiedzialność. W przypadku ważnych dla całego kraju wydarzeń, jakim może być na przykład mecz o złoto igrzysk olimpijskich, komentatorzy sportowi zajmują całą audycję w radio.

Czego wymaga się od komentatora?

Aby zostać uznanym za dobrego komentatora konieczne okazuje się posiadanie odpowiedniej dykcji, tonu głosu, a także rozbudowanego słownictwa. Przeprowadzane relacje muszą być interesujące dla odbiorcy, a przy tym w pełni prawdziwe. Dlatego szczególnie ważne okazuje się zainteresowanie sportem, bycie na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami, transferami czy składami drużyn, ponieważ pozwala to spełnić wspomniane wyżej wymagania relacji. Te wszystkie kompetencje muszą być poparte wykształceniem kierunkowym, które poniekąd przygotowuje studentów do takiej właśnie pracy.

Możliwość awansu zawodowego

Obecnie dostępne są media oferujące odbiorcy lepszy przekaż niż transmisja radiowa. Telewizja czy komputer z dostępem do Internetu pozwalają na oglądanie transmisji na żywo, a jak wiadomo dla ludzkiego umysłu obraz jest zawsze znacznie ciekawszy. Praca w charakterze komentatora radiowego pozwala na zdobycie doświadczenia, które z pewnością przyda się w przyszłości. Daje ona większą szansę na przedostanie się do obsady komentatorów zatrudnionych do relacjonowania wydarzeń dla większego grona odbiorców. Dodatkowe źródło gotówki może pochodzić również z reklam sponsorskich, które opłacane są w przypadku najbardziej rozpoznawalnych postaci tej branży.

 

Dodaj komentarz