Kierowca autobusów MPK – potrzebne kwalifikacje
2 czerwca 2017
Praca na produkcji samochodowej – podział obowiązków
23 czerwca 2017

Mechanik pojazdów elektrycznych

Podstawowym zadaniem każdego silnika jest wyprodukowanie odpowiedniej ilości energii, która wystarczy na wykonanie określonej pracy. Od kilkudziesięciu lat najpopularniejsze jednostki napędowe zasilane są benzyną lub olejem napędowym, jednak stale postępujące zanieczyszczenie środowiska zmusza producentów do opracowania nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest zastosowanie silników elektrycznych w samochodach.

Akumulator to serce

Samochody elektryczne pod wieloma względami są podobne do tych zasilanych tradycyjnymi paliwami. Posiadają taki sam układ hamulcowy, takie samo zawieszenie, które okresowo należy poddawać odpowiedniemu serwisowi. Największa różnica tkwi jednak w silniku, który w przypadku popularnego elektryka napędzany jest poprzez akumulator wysoko napięciowy. W momencie kolizji konieczna okazuje się wymiana całej baterii, ponieważ jej naprawa jest nieopłacalna. Auta elektryczne to nowość w branży motoryzacyjnej, dlatego też zdiagnozowanie i naprawa wszystkich usterek wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Ze względu na wysoką cenę egzemplarzy samochodów elektrycznych – w Polsce są one jeszcze mało popularne. Stąd też większość akcji serwisowych czy okresowych napraw wykonywana jest przez mechaników pracujących w autoryzowanych serwisach marek.

Podstawa to dobry komputer diagnostyczny

Typowy dzień pracy każdego mechanika wiąże się z naprawą dostarczanych mu pojazdów. Obecnie mało jest warsztatów, które specjalizują się w naprawie układów elektrycznych jeżdżących hybryd. Jest to zatem dobry pomysł na własną działalność gospodarczą, ponieważ większości sprzedanych elektryków kończy się gwarancja, a ich właściciele będą poszukiwać dobrych warsztatów. Mechanik samochodów elektrycznych, który chciałby założyć własną firmę, powinien przygotować się na dość wysoką inwestycję w dobry komputer diagnostyczny. Wskazuje on z bardzo dużą dokładnością miejsce awarii i tym samym przekazuje niezbędne informacje na temat naprawy.

Wynagrodzenie

Trudno jest ustalić w sposób jednoznaczny wysokość zarobków, które otrzymuje mechanik pojazdów elektrycznych. Serwis silników elektrycznych jest znacznie droższy od standardowych jednostek napędowych, jednak dużą część tych różnic pokrywa cena zamawianych części. Na dochód firmy wpływa liczba wykonywanych przez nią napraw i rodzaje eliminowanych usterek. Jednak biorąc pod uwagę obecną sytuację z pojazdami elektrycznymi, większość warsztatów oferująca ich naprawę zajmuje się również pojazdami napędzanymi paliwem. Tylko w ten sposób mogą zapewnić sobie ciągłość zleceń i generowanie dochodu.

Dodaj komentarz