Operator koparki w Katowicach – potrzebne zaświadczenia

Średnie zarobki jako nauczyciel w Śląsku?
22 września 2016
Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna na dziennikarza sportowego?
2 października 2016

Operator koparki w Katowicach – potrzebne zaświadczenia

Każdy, dorosły człowiek marzy o pewnej i dobrze płatnej pracy. Jak wynika z najnowszych badań, coraz częściej dyplom ukończenia uczelni wyższej nie gwarantuje spełnienia tego marzenia. Istnieją jednak zawody, do których wykonywania potrzebne jest uzyskanie dodatkowych uprawnień. Często, przejście szkolenia okazuje się trudne i wymaga kilku podejść do egzaminu certyfikującego, niemniej jednak późniejsze wynagrodzenie rekompensuje poniesiony trud.

Podstawowe uprawnienia do prowadzenia koparek

Firmy budowlane poszukują wielu pracowników, którzy dzięki swojej pracy fizycznej będą realizować zlecenia na nowe budynki. Coraz częściej przedsiębiorstwa te decydują się również na zatrudnienie operatorów koparek, którzy przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu wykonywać będą wykopy pod zbrojenia. Aby zostać takim operatorem, należy ukończyć kurs, który w Katowicach organizowany jest najczęściej przez Ośrodki Szkoleń Zawodowych. Koszt waha się w przedziale od 1500 do 2000 złotych, w zależności od wybranego miejsca szkoleniowego. Zgodnie z polskim prawem, osoba wykonująca pracę na terenie placu budowy, nie potrzebuje prawa jazdy kategorii B. Często jednak zdarzają się sytuacje, w których dana maszyna musi przejechać określoną odległość po drogach publicznych. Wtedy konieczne okazuje się posiadanie takowego dokumentu.

Wymagania, jakie muszą zostać spełnione

W przypadku kursu na operatora koparek w Katowicach lista wymagań jest stosunkowo krótka. Niemniej musi zostać spełniony każdy punkt z niej, aby kandydat został dopuszczony do szkolenia:

  • Ukończony 18 rok życia,
  • Co najmniej wykształcenie podstawowe,
  • Brak przeciwskazań lekarskich.

Podstawowe szkolenie zajmuje około sześciu-siedmiu tygodni. Zajęcia odbywają się popołudniami, w wyznaczonej wcześniej Sali wykładowej. Po zakończeniu zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej kursu, konieczne okazuje się zdanie egzaminu państwowego. W jego trakcie sprawdza się, czy kandydat rzeczywiście posiada stosowne umiejętności do uzyskania dokumentu.

Wynagrodzenie za pracę

Osoba posiadająca uprawnienia do wykonywania pracy, może spodziewać się zarobków powyżej 2000 złotych brutto. Należy jednak pamiętać, że tak jak w innych branżach, na ostateczną wysokość wynagrodzenia wpływa kilka czynników. Osoby z większym doświadczeniem zawodowym, zawsze są lepiej wynagradzane od stawiającego pierwsze kroki w pracy. Znaczenie ma również renoma firmy oraz wykonywane przez nią budynki (inaczej wynagradza się pracę przy wieżowcach, a inaczej przy domach jednorodzinnych).

 

Dodaj komentarz