Pokojówka w hotelu – zakres obowiązków

Rynek programistów na Śląsku
5 maja 2017
Nauczyciel montessori – na czym polega specjalizacja
22 maja 2017

Pokojówka w hotelu – zakres obowiązków

Obecnie na terenie naszego kraju funkcjonuje wiele hoteli, które oferują  możliwość wynajęcia pokoju. Na wysokość ceny, jaką przyjdzie klientowi zapłacić za pokój, wpływa prestiż placówki noclegowej i standard danego pokoju. Obsługa hotelowa podzielona jest na stanowiska z różnymi obowiązkami. Pokojówki zatrudnia się, aby dbały o czystość w oferowanych pomieszczeniach i okresowo (w trakcie pobytu gości) dokonywały ich sprzątania.

Charakterystyka zawodu

Do pracy na takim stanowisku nie jest konieczne posiadanie wyższego wykształcenia, natomiast ważna jest precyzja i dokładność. Kandydaci posługujący się językiem angielskim mają większą szansę na zatrudnienie w bardziej prestiżowych hotelach, w których często zatrzymują się zagraniczni klienci. Jeśli chodzi o system pracy, to funkcjonują hotele, w których praca pokojówek zorganizowana jest w systemie dwuzmianowym, ale są również takie, gdzie pracuje się na jedną zmianę – wszystko zależy od pracodawcy. Bardzo często jest to „praca na telefon”, gdy konieczne okazuje się ekspresowe posprzątanie i przygotowanie pokoju dla następnego gościa.

Obowiązki w pracy

Zawód pokojówki hotelowej polega głównie na dokładnym sprzątaniu powierzonej przestrzeni. Mycie okien, ścieranie kurzy, czyszczenie toalety – to czynności wykonywane każdego dnia, pod nieobecność gości. Okresowo, najczęściej po wymeldowaniu, pokojówka poświęca nieco więcej czasu na dane pomieszczenie, ponieważ musi zostać odpowiednio przygotowane dla następnego gościa. Jeśli to konieczne dokonuje się dezynfekcji miejsc, na których zbiera się najwięcej bakterii i innych drobnoustrojów. Za każdym razem zmieniana jest pościel, a stare ręczniki zabierane są do prania. Zdarzają się również sytuacje, w których pokojówka proszona jest o zrealizowanie specjalnych próśb gościa. Zalicza się do nich:

  • dostarczenie posiłku,
  • wyprasowanie i wyczyszczenie ubioru,
  • dodatkowe sprzątanie niewynikające z harmonogramu.

Za zrealizowanie takich zadań, może spodziewać się atrakcyjnego napiwku.

Praca fizyczna o niezbyt wysokim wynagrodzeniu

Dobrze wyszkolona pokojówka zdaje sobie sprawę z faktu, że nie powinna wdawać się w rozmowy z gościem. Na ewentualne pytania do niej adresowane musi odpowiadać krótko i rzetelnie. Wszystkie czynności sprzątające powinny być wykonywane tak, aby gość nie zdążył się zorientować, kiedy miały one miejsce. Za taką pracę fizyczną, średnie wynagrodzenie krajowe oscyluje w granicach minimalnej pensji. Niemniej w przypadku hoteli o nieco podwyższonym prestiżu, osoby odpowiedzialne za czystość w pokojach mogą oczekiwać dodatkowej premii uznaniowej.

 

Dodaj komentarz