Poszukiwany informatyk w firmie programistycznej

Jaki czas przeznacza przedstawiciel handlowy na swoją pracę
30 czerwca 2016
Określone obowiązki w karierze rzeczoznawcy
12 lipca 2016

Poszukiwany informatyk w firmie programistycznej

Wciąż brakuje programistów, którzy przy wykorzystaniu swoich umiejętności tworzyliby systemy na potrzeby branży IT. Idealnym dowodem potwierdzającym tą tezę jest fakt, że pracuj.pl posiada obecnie 1500 ofert pracy dla informatyków. Najlepsi kandydaci mają zatem w czym wybierać i to bardziej pracodawca powinien zawalczyć o pracownika. Jest to idealny dowód na to, że obecnie panuje rynek pracownika.

Podstawa to zdobycie wyższego wykształcenia

Pierwszym krokiem, jaki powinna wykonać osoba zainteresowana pracą w charakterze informatyka, jest ukończenie uczelni wyższej. Obecnie wystarczy do tego tytuł licencjata, który przyznawany jest absolwentom kierunku po 3,5 rocznym kształceniu. Dla osób bardziej ambitnych, przygotowane zostały studia II stopnia, które kończy obrona pracy magisterskiej. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że w branży technologii informacyjnej najważniejsze jest doświadczenie. Ukończenie studiów daje podstawową wiedzę z zakresu języków programowania, którą następnie należy stale aktualizować i poszerzać.

Elastyczność w systemie pracy

Niektóre z firm informatycznych oferują swoim pracownikom możliwość częściowej, a nawet całościowej pracy zdalnej. Taki tryb pracy pozwala informatykowi realizować swoje obowiązki z dowolnego miejsca. Może być to jego własne zacisze domowe, kawiarnia czy inna lokalizacja, w której będzie potrafił wydajnie pracować. Praca poza biurem to również korzyść dla samego pracodawcy, który nie musi ponosić dodatkowych kosztów polegających na opłacie dodatkowego stanowiska pracy w swojej siedzibie, komputera i pozostałych, niezbędnych narzędzi pracy.

Dokumentacja podstawowym źródłem informacji

Pisząc o charakterystyce zawodu informatyka, należy wspomnieć o:

  1. konieczności ciągłego doszkalania się;
  2. biegłej znajomości języka angielskiego;
  3. kreatywności zapewniającej nowoczesne rozwiązania.

Podobnie jak lekarz, wykształcony informatyk będzie uczył się do końca życia. Tylko w ten sposób może być na bieżąco ze wszystkimi nowościami w językach programowania, gotowych systemach operacyjnych i wszelkich dodatkach, które na co dzień wykorzystuje w swojej pracy. Wspomniana wyżej znajomość języka Szekspira, przyda się w momencie czytania dokumentacji, która dla programistów jest elementarzem. Zawiera wszystkie informacje co do struktury kodu, klas i tworzenia wszelkich aplikacji w określonym stylu. Obecnie duży nacisk kładzie się na rozwiązania najbardziej zoptymalizowane, które nie będą zbytnio obciążać serwerów. Umiejętności optymalizacji nie sposób posiąść z książek, pojawia się ona wraz z doświadczeniem zawodowym.

Dodaj komentarz