Potrzebne kwalifikacje do zostania hydraulikiem

Praca hycla – zagrożeniem dla zdrowia?
30 października 2016
Czy z napiwków kelnera można uzyskać drugie wynagrodzenie?
12 listopada 2016

Potrzebne kwalifikacje do zostania hydraulikiem

Polska boryka się z brakiem dobrych fachowców. Niektórzy jako genezę tego problemu podają zamknięcie wielu szkół zawodowych i technicznych, które jeszcze do niedawna kształciły młodych. Obecna sytuacja na rynku pracy sprawia, że elektrycy, hydraulicy czy ślusarze łatwiej znajdą dobrą pracę niż absolwenci wyższych uczelni. Najlepsi pracownicy techniczni nie będą narzekać na brak zleceń, a przy tym otrzymywanych zarobków.

Zadania i obowiązki stojące przed hydraulikiem

Dobra instalacja hydrauliczna to podstawowe wyposażenie każdego domu. Codziennie dostarczana jest nią i odprowadzana woda niezbędna dla mieszkańców. Hydraulik jest odpowiedzialny za stworzenie odpowiednio wydajnego systemu, który przez następne lata będzie spełniał oczekiwania. W tym celu wykorzystywane są rury kanalizacyjne o odpowiednim przekroju. Łączy się je z kanalizacją miejską, przy zastosowaniu odpowiednich przełączek, a następnie przeprowadza próby szczelności. Niemniej jednak praca tego specjalisty nie kończy się tylko na stworzeniu nowego systemu. Zajmuje się on również okresową kontrolą układów hydraulicznych, a także naprawą zapchanych rur.

Droga szkolenia

Nie ma co ukrywać, że w przypadku tego zawodu, najważniejszą rolę odgrywa doświadczenie zawodowe. Tylko ono pozwala poradzić sobie w nietypowych sytuacjach, wymagających skutecznych rozwiązań. Warto również posiadać podstawową wiedzę na temat stosowanych materiałów, łączeń, czy praw fizyki. Takowe informacje można zdobyć w:

  • technikum,
  • szkole zawodowej z profilem hydraulika,
  • kurs zorganizowany przez firmę.

Ostania możliwość to stosunkowo nowe rozwiązanie. Z reguły firmy przeprowadzające takowe szkolenia współpracują z urzędami pracy. Trzeba zatem regularnie sprawdzać aktualności na ich stronach internetowych, ponieważ najczęściej pojawiają się tam informacje o nadchodzącym szkoleniu.

Zarobki na stanowisku hydraulika

Zgodnie z ogólnodostępnymi danymi na największe wynagrodzenie może liczyć specjalista prowadzący własną działalność gospodarczą. Wiąże się ona z samodzielnym poszukiwaniem klientów, ale z reguły w tej branży bazuje się na poleceniach znajomych – dobrze wykonana praca u klienta skutkuje szansą na zyskanie zlecenia u jego znajomych. Będąc samemu sobie szefem, istnieje możliwość indywidualnego ustalenia wynagrodzenia, jakie powinno się otrzymać za wykonaną pracę. Oczywiście, od osiągniętego zysku należy odprowadzić podatek, niemniej pracując na swoim, nie ma konieczności utrzymywania własnego szefa zarabiającego na naszej pracy.

 

Dodaj komentarz