Praca na budowie – średni czas pracy i obowiązków

Czy praca ochroniarza w markecie jest stresująca?
30 sierpnia 2016
Jak wygląda praca w gorzelni
12 września 2016

Praca na budowie – średni czas pracy i obowiązków

Od jakiegoś czasu, na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzanych jest wiele inwestycji budowlanych. Wzrosło zatem zapotrzebowanie na pracowników fizycznych, którzy dzięki posiadaniu odpowiedniej wiedzy budowlanej są w stanie budować te konstrukcje. Chociaż trzeba przyznać, że w przypadku tej branży równie ważne jest doświadczenie zawodowe. Pozwala ono na korzystanie z rozwiązań znacznie przyśpieszających czas pracy.

Po co jest kierownik budowy?

Każda budowa powinna być przeprowadzana zgodnie z przygotowanym przez architekta projektem. Realizacja ustaleń w nim zawartych gwarantuje bezpieczeństwo całego budynku w przyszłości. Dlatego też konieczne okazuje się zatrudnienie kierownika budowy, który dzięki posiadanym uprawnieniom będzie nadzorował pracę ekipy, czuwał nad przestrzeganiem wszystkich zapisów widniejących w projekcie, a także pilnował respektowania przepisów BHP. Pozostaje on w stałym kontakcie z brygadzistą ekipy budowlanej, na co dzień zajmującej się wykonywaniem zbrojeń, czy murowaniem ścian.

Harmonogram typowego dnia pracy

Ze względu na fakt, że budowlańcy wykonują ciężką pracę fizyczną, dzień ich pracy trwa przeważnie osiem godzin. Pozostały czas pozwala na odpowiednią regenerację sił witalnych, która jest szczególnie potrzebna ich organizmom. Zazwyczaj dniówkę rozpoczyna się w godzinach rannych, między 6 a 7. W pierwszej kolejności przygotowywane są odpowiednie narzędzia i materiały, niezbędne do wykonania wyznaczonego zadania na dany dzień. Gdy wszystko znajduje się już w odpowiednim miejscu, przystępuje się do pracy. Murarze odpowiedzialni są za wznoszenie ścian z dostarczonych cegieł. Układa się je warstwowo, a pomiędzy poszczególnymi piętrami umieszcza odpowiednią ilość zaprawy wiążącej materiał. Zbrojarze, przy wykorzystaniu odpowiednich maszyn, operują na dostarczonej stali i przygotowują ją na dalsze potrzeby. Z kolei pomocnicy budowlani odpowiedzialni są za donoszenie brakującego materiału i baczne obserwowanie pozostałych pracowników, co uznawane jest za szkolenie.

Czy ciężka praca popłaca?

Dobry fachowiec może liczyć na odpowiednio wysokie wynagrodzenie. Dane zgromadzone na stronie zarobki.pracuj.pl pokazują, że mediana wynagrodzenia na stanowisku budowlańca w Katowicach wynosi 3208 zł brutto. Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby, które:

  • posiadają bogate doświadczenie zawodowe,
  • są samodzielnymi, wydajnymi pracownikami,
  • nie posiadają nałogów,
  • są przyjazne nastawione do wykonywanej pracy.

Dodatkowym atutem jest prawo jazdy kategorii B, dzięki któremu możliwy jest transport własnej brygady na wskazane miejsca pracy.

Dodaj komentarz