Jak wygląda bezrobocie w Zabrzu?
30 maja 2016
Jak uzyskać podwyżkę w pracy?
12 czerwca 2016

Praca dla mechanika w Częstochowie

Od jakiegoś czasu, z popularnych źródeł publicznego przekazu, można usłyszeć stwierdzenie, że studia nie są gwarancją dobrze płatnej pracy w przyszłości. Polska boryka się z problemem braku fachowców, którzy dzięki posiadanym umiejętnościom będą w stanie naprawić zepsuty sprzęt w domu, wymienić zamki w drzwiach czy wykonać instalację elektryczną w nowopowstającym budynku. Braki te odczuwa również branża motoryzacyjna, o czym przekonał się każdy, szukając dobrego mechanika samochodowego.

Wykształcenie i jak przebiega praca

Mechanik samochodowy zaliczany jest do tej grupy zawodów, które mogą być wykonywane przez osoby nie posiadające wyższego wykształcenia. W tym obszarze najważniejsze są umiejętności techniczne, ogólna wiedza motoryzacyjna i znajomość mechanizmów działania większości systemów znajdujących się w pojeździe. Wspomniane elementy są niezbędne do prawidłowej diagnozy usterki pojazdu i jej dalszej, prawidłowej naprawie. Z reguły, gdy przyczyna awarii zostanie znaleziona, a wycena usługi wstępnie ustalona, pracownik kontaktuje się z klientem i informuje go o stanie rzeczy. Przedstawia mu również swoją propozycję naprawy wraz z częściami, które chciałby wykorzystać. Jeśli właściciel pojazdu będzie chciał znaleźć tańsze zamienniki, mechanik dzięki posiadanej wiedzy powinien mu jak najlepiej doradzić i poinformować o tym, czy jest to opłacalne.

Podstawowe informacje co do stanowiska

Pracy na wspomnianym stanowisku nie brakuje. Na jednym z najbardziej popularnych portali z ofertami pracy – pracuj.pl obecnie znajduje się prawie 700 ofert. Większość firm poszukujących pracowników do swoich warsztatów, oferuje im pracę po osiem godzin dziennie, w dni robocze. W zależności od liczby samochodów czekających na wykonanie usługi, mechanicy mogą pracować również w soboty. Z reguły naprawy wykonywane są z wykorzystaniem sprzętu dostarczanego przez pracodawcę, który również określa ceny za poszczególne usługi.

Wynagrodzenie

W Warszawie, mediana zarobków wynosi 3349 złotych, co jest kwotą znacznie wyższą od minimalnej pensji krajowej. Oczywiście, to ile zarabia mechanik zależy bezpośrednio od jego umiejętności, wiedzy, a także miejsca zatrudnienia. Najlepsi specjaliści pracujący dla największych dealerów samochodowych zarabiają lepiej, niż nie jeden absolwent uczelni wyższej. W przypadku mniejszych warsztatów rozsianych po polskich miastach, najwięcej mogą zarobić te osoby, które prowadzą własny biznes i przy okazji samodzielnie dokonują realizacji wszelkich napraw.

Dodaj komentarz