Praca hycla – zagrożeniem dla zdrowia?

Czy trudno jest znaleźć nianie w Częstochowie?
12 października 2016
Potrzebne kwalifikacje do zostania hydraulikiem
2 listopada 2016

Praca hycla – zagrożeniem dla zdrowia?

W Polsce obowiązują przepisy prawne na mocy których każda gmina zobowiązana jest do utworzenia jednostki odpowiedzialnej za łapanie bezdomnych i zagubionych zwierząt. Z reguły zajmują się tym schroniska, posiadające odpowiednie upoważnienie wydane przez rezydenta danego miasta. Środki finansowe konieczne do przeprowadzania interwencji pochodzą z budżetu miasta uchwalanego przez radnych. Z nich tez wypłacane jest wynagrodzenie hycla – osoby bezpośrednio wyłapującej zwierzęta pałętające się po okolicy.

Hycel wyłapuje niebezpieczne dla ludzi zwierzęta

Każde zwierzę przebywające w dziczy uruchamia swoje wrodzone instynkty umożliwiające mu przetrwanie. Dotyczy to zarówno zwierząt niegdyś domowych, jak i tych przebywających w dziczy od najmłodszych lat. Opisana sytuacja może stanowić zagrożenie dla życia człowieka znajdującego się w jego pobliżu, dlatego też obowiązkiem każdego obywatela jest powiadamianie schronisk o zauważeniu niebezpiecznego zwierzęcia. Z reguły na podaną lokalizację wysyłany jest hycel, który w tym momencie rozpoczyna swoją pracę. Dzięki odpowiedniemu wyszkoleniu dokonuje szybkiej analizy i obserwacji zwierzęcia, co w pozwala na sprawne pojmanie zwierzaka.

Dostępne i konieczne środki ochrony

Skupienie, cierpliwość i spokój. To trzy najbardziej podstawowe wartości, którymi kieruje się każda osoba pracująca ze zwierzętami. W połączeniu z odpowiednim ubiorem, rękawicami ochronnymi i okularami stanowią one pierwszą warstwę bezpieczeństwa. Jednak pomimo nowoczesnego sprzętu i środków ochrony indywidualnej osoby wykonujące zawód hycla zobowiązane są dodatkowo do:

  • regularnego badania krwi oraz moczu,
  • przechodzenia okresowych szczepień wyznaczonych harmonogramem,
  • uczestnictwa w szkoleniach i konferencjach.

Generalnie rzadko zdarzają się sytuacje, w których hycel zostaje zraniony przez zwierzę będące jego obiektem. Wspomniane powyżej zobowiązania, stanowią ochronę jego organizmu w razie nieprzewidzianej sytuacji.

Ryzyko a zarobki

Praca ze zwierzętami zawsze będzie wiązać się z zagrożeniem. Jednak biorąc pod uwagę środki zabezpieczające organizm, trzeba stwierdzić, że ryzyko zawodowe podobne jest jak w każdej innej pracy. Rozsądne stosowanie wszystkich zalecanych szczepień, wykorzystywanie zdobytej wiedzy na szkoleniach, sprawiają, że zagrożenie spada do minimum. Co do wynagrodzenia – trudno je ustalić. Zazwyczaj hycle wykonują zlecenia w momencie ich telefonicznego otrzymania. Można spodziewać się, że będą oni mieli nieco więcej pracy w większych miastach, w których problem bezdomnych psów jest większy.

 

Dodaj komentarz