Czy praca ochroniarza w markecie jest stresująca?

Czy znajdzie się praca dla pokojówek w Gliwicach?
22 sierpnia 2016
Praca na budowie – średni czas pracy i obowiązków
1 września 2016

Czy praca ochroniarza w markecie jest stresująca?

Popularne sieci handlowe, poza zatrudnianiem osób odpowiedzialnych za właściwą ekspozycję towaru i obsługę klienta, coraz częściej podejmują współpracę z firmami świadczącymi usługi ochrony. Ich podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie towaru widniejącego na sklepie przed kradzieżą. W tym celu montowany jest na całej hali sprzedażowej system monitoringu, który dodatkowo wspierany zostaje przez ochroniarza przechadzającego się między regałami.

Obowiązki ochroniarza pracującego w markecie

Większość zadań, jakie ma spełnić firma podejmująca się zlecenia, jest jasno zapisana na umowie. Zawiera ona również informacje o ewentualnej odpowiedzialności finansowej za kradzież, do której doszło w wyniku zaniedbań ochroniarza. Niemniej w większości przypadków strażnik pracuje w systemie zmianowym. W trakcie trwania jego dyżuru, powinien przechadzać się po wyznaczonym terenie i zwracać uwagę na nietypowe zachowania klientów. Dzięki posiadanej słuchawce może dostać informację od operatora monitoringu, które miejsce powinno zostać przez niego sprawdzone. Często zdarza się, że klienci szukając informacji co do lokalizacji artykułu, zwracają się z prośbą o pomoc do pracownika porządkowego, co dla niektórych może być frustrujące i nieprzyjemne.

Ryzyko zawodowe, a stres

Każde stanowisko pracy posiada opracowaną listę czynników zagrażających człowiekowi. Jest to wymagane prawnie i pozwala zapoznać się z obciążeniami organizmu przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu pracy. Ochroniarz pracujący w markecie jest narażony na:

  • nadmierne obciążenie układu ruchu,
  • agresję słowną i fizyczną ze strony klientów,
  • przeciążenie psychiczne.

Hale sprzedażowe z reguły oświetlane są z wykorzystaniem światła sztucznego, które przez wielu ludzi odbierane jest bardzo negatywnie. Jeśli zatem zsumować powyższe czynniki, dodać do nich stały kontakt z ludźmi i poczucie odpowiedzialności finansowej za towar, można stwierdzić, że praca w tym charakterze jest stresująca.

Wysokość wynagrodzenia na danym stanowisku

Zgodnie z ostatnią nowelizacją prawa, każdej osobie zatrudnionej w agencji ochrony przysługuje minimalne wynagrodzenie w wysokości 13 zł brutto za każdą przepracowaną godzinę. Takie też wynagrodzenie otrzymują strażnicy zatrudnieni w marketach. Niestety, nie mogą oni liczyć na dodatkowe premie dodatkowe, czy świadczenia socjalne np. w postaci karty sportowej Multisport. Jedyny sposób, dzięki któremu mogą otrzymać podwyżkę, prowadzi przez uzyskanie odpowiedniej licencji. Jednak posiadanie takich uprawnień zazwyczaj nie przydaje się w centrach handlowych.

Dodaj komentarz