Praca na produkcji samochodowej – podział obowiązków

Mechanik pojazdów elektrycznych
16 czerwca 2017
Specjaliści od reklamy w internecie
28 czerwca 2017

Praca na produkcji samochodowej – podział obowiązków

Wyprodukowanie każdego samochodu to skomplikowany proces technologiczny. Aby został wykonany prawidłowo i zapewnił bezpieczeństwo kierowcy, należy dokonać jego podziału na mniejsze części. Do realizacji każdej z nich wybiera się inny zespół, który posiada odpowiednie kwalifikacje i umiejętności do wykonania zadania. Stąd też producenci zatrudniają kilka tysięcy osób na stanowiskach blacharzy, lakierników i operatorów maszyn.

Obowiązki blacharza

Ogromne hale produkcyjne podejmują decyzję o wprowadzeniu trzyzmianowego systemu pracy. Tylko w ten sposób są w stanie wyprodukować duże ilości zamawianych części samochodowych czy też pojazdów. Jednym ze stanowisk pracy jest blacharz. W trakcie swojej pracy odpowiedzialny jest za dokonywanie wszelkich obróbek metalu zgodnie z dostarczonym projektem. Pomaga w tym posiadanie wykształcenia kierunkowego, które dostarcza podstawowej umiejętności czytania rysunków technicznych. Niemniej osoby bez ukończonej szkoły zawodowej również mogą poszukiwać zatrudnienia w charakterze blacharza wystarczy, że ukończą odpowiednie szkolenie organizowane przez zewnętrzne firmy.

Czym zajmuje się galwanizer

Galwanizer to kolejne stanowisko pracy w halach produkujących pojazdy osobowe. Można powiedzieć, że współpracuje ściśle z blacharzem. Odpowiada on za pokrycie świeżo wykonanej karoserii samochodu warstwami, które będą ją chronić przed szkodliwym działaniem czynników środowiska zewnętrznego. Często zdarza się również, że zabiegi wykonywane przez galwanizera mają charakter typowo estetyczny. Widać to podczas chromowania poszczególnych elementów, co jest najczęściej spotykane w samochodach marek premium. Jeśli chodzi o wymagania stawiane kandydatom zainteresowanym pracą na takim stanowisku, trzeba wspomnieć o wykształceniu technicznym. Spotyka się jednak pracodawców, którzy przyjmują pracowników bez ukończonej szkoły w tym kierunku i zobowiązują się do ich przeszkolenia. W takim przypadku nie należy spodziewać się wysokiej stawki godzinowej. Będzie ona wzrastać wraz ze stażem pracy.

Wynagrodzenie za wykonywaną pracę

Osoby pracujące na produkcji mogą oczekiwać wynagrodzenia nieco wyższego niż najmniejsza stawka krajowa. Coraz częściej pracownicy wyrabiający zadaną normę mogą liczyć również na premię uznaniową, której wysokość sięga rzędu kilkuset złotych. Obserwuje się również niewielkie zróżnicowanie wynagrodzeń pomiędzy zajmowanymi stanowiskami w danej fabryce. Jednak praca na produkcji przebiega w sposób dość rutynowy ze stosunkowo niską szansą na rozwój osobisty czy zdobywanie większych kwalifikacji.

Dodaj komentarz