Praca architekta wnętrz na Śląsku
29 kwietnia 2017
Pokojówka w hotelu – zakres obowiązków
16 maja 2017

Rynek programistów na Śląsku

Programista to osoba, która tworzy systemy komputerowe i wprowadza je do powszechnego użytku. Każda osoba pracująca w tym zawodzie zna przynajmniej w stopniu podstawowym kilka języków programowania. Zazwyczaj jednak są oni wyspecjalizowani tylko w jednym z nich, co gwarantuje tworzenie wydajnego, bezpiecznego oprogramowania.

Cechy osobowości dobrego programisty

Tworzenie kodu programów wymaga sporej ilości czasu, dlatego osoby pracujące na takim stanowisku powinny cechować się sporą wytrwałością oraz cierpliwością. Żadne kursy czy książki nie są w stanie zastąpić praktycznego działania, czy testowania nowych rozwiązań. Dobry informatyk musi stale zdobywać wiedzę z zakresu wchodzących na rynek nowości technicznych. Wiedza ta w połączeniu ze stałym doskonaleniem swoich umiejętności zapewni mu stałe zatrudnienie. Zauważenie własnego błędu w całym kodzie jest nieocenione w codziennej pracy, ponieważ szybkie jego skorygowanie znacznie skraca czas wykonywania powierzonego zlecenia. Oprogramowanie powinno być odpowiednio zoptymalizowane i zabezpieczone, ponieważ tylko takie zadowoli klienta.

Zajęcia programisty zmieniają się z dnia na dzień

Informatyka jest dziedziną, która musi dostosowywać się do nowych możliwości oferowanych przez urządzenia komputerowe, dlatego też lista wymagań stawianych programistom stale rośnie. Na podstawie dokumentacji projektu tworzony jest kod, który w razie wątpliwości konsultuje się z innymi, bardziej doświadczonymi osobami. W przypadku awarii lub występowania błędów w systemie programista jest zobowiązany do niezwłocznego usunięcia usterki. Najszybciej upora się z nią autor, ponieważ najlepiej zna strukturę oprogramowania. Na typowy dzień pracy każdego programisty składa się wielogodzinne spędzanie czasu przed komputerem. Każda linijka tworzonego oprogramowania musi zostać dokładnie przemyślana i przetestowana.

Wykształcenie, a zarobki

Na obecnym rynku pracy, wspomniany wyżej zawód jest jednym z najbardziej poszukiwanych. Wszystko za sprawą stale rozwijającej się branży technologicznej, która wykorzystywana jest w wielu sektrach i wymaga zatrudnienia większej liczby fachowców. Osoby posiadające odpowiednie wykształcenie i umiejętności mają zatem w czym wybierać. Wynagrodzenie programistów na Śląsku jest uzależnione od ich umiejętności, miejsca pracy oraz doświadczenia zawodowego. Niemniej obecnie wynagrodzenie oferowane zatrudnionym w branży IT jest jednym z najwyższych w Polsce i może osiągać nawet wysokość kilkunastu tysięcy złotych.

 

Dodaj komentarz