Specjaliści w dziedzinie informatyki na Śląsku

Nauczyciel montessori – na czym polega specjalizacja
22 maja 2017
Kierowca autobusów MPK – potrzebne kwalifikacje
2 czerwca 2017

Specjaliści w dziedzinie informatyki na Śląsku

Informatyk to osoba posiadająca wiedzę i umiejętności dotyczące zaawansowanych systemów komputerowych. Zna budowę oraz zasady prawidłowego działania urządzeń, co pozwala na ewentualne naprawy usterek. Rynek pracy wykazuje duże zapotrzebowanie na tych specjalistów; na portalu www.pracuj.pl, tylko na terenie województwa Śląskiego dostępnych jest prawie 150 ogłoszeń.

Jak wygląda praca informatyka?

To, jakie obowiązki ma do zrealizowania informatyk, zależy od przydzielonego mu stanowiska. Jeśli zatem zostanie zatrudniony jako ekspert od baz danych, wszystkie czynności wykonywane w pracy będą operować tylko i wyłącznie w tym środowisku. Dodawanie nowych rekordów, aktualizowanie wprowadzanych informacji i ich optymalizacja – to podstawowe wyzwania. Z kolei osoba zatrudniona na stanowisku serwisanta, odpowiadać będzie za funkcjonowanie wszystkich jednostek stacjonarnych w biurze. Tutaj można spodziewać się usuwania usterek technicznych wynikających z uszkodzenia podzespołów, ale także na skutek zainstalowania złośliwego oprogramowania. Aktualnie najwięcej ofert pracy kierowanych jest do programistów. Są to informatycy, którzy opanowali umiejętność tworzenia oprogramowania w ściśle określonym języku. Kod ten stanowi podstawę funkcjnonwania każdego urządzenia, portalu internetowego czy nawet nowoczesnych samochodów. Postępująca cyfryzacja potrzebuje zatem wykwalifikowanych rąk do pracy.

Niezbędne kwalifikacje

Ukończenie uczelni wyższej na kierunku związanym z informatyką jest jednym z wymagań  pracodawców. Jednak technologia informacyjna stawia przede wszystkim na umiejętności i doświadczenie zawodowe, a te elementy zdobywa się poprzez samodzielną praktykę i wielogodzinne analizowanie gotowych skryptów. Osoba zainteresowana pracą w charakterze informatyka powinna być zatem przygotowana na samodzielną naukę metodą prób i błędów; ten sposób jest najlepszy.

Wynagrodzenie

Doświadczone osoby pracujące na stanowisku informatyka mogą spodziewać się wynagrodzenia sięgającego nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nowicjusze mogą oczekiwać wynagrodzenia w pobliżu 2500 zł brutto, jednak wraz ze zdobywanym doświadczeniem ich stawka bardzo szybko wzrośnie. Pojawią się również oferty pracy od konkurencyjnych firm, które często kuszą jeszcze wyższym wynagrodzeniem. Pracując w charakterze programisty bardzo łatwo uzyskać dodatkowy przychód. Ze względu na specyfikę pracy, łatwo uzyskać dodatkowe zlecenie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, co w danym miesiącu podnosi łączne wpływy na konto.

Dodaj komentarz