Spokojna praca portiera w każdej dużej firmie

Marketingowiec po studiach szukający pracy
23 stycznia 2017
Jakie studia i szkolenia musi ukończyć leśniczy?
2 lutego 2017

Spokojna praca portiera w każdej dużej firmie

Przez każdą dużą firmę każdego dnia roboczego przechodzą setki osób. Zazwyczaj pierwszą osobą, jaką spotkają na swojej drodze, będzie portier. Najczęściej jest to mężczyzna w nieco starszym wieku, zatrudniony przez agencję ochrony. Stanowisko to nie posiada zbyt wielu obowiązków zawodowych, ale konieczne okazuje się uprzejme podejście do każdego człowieka odwiedzającego przedsiębiorstwo i udzielanie odpowiedzi na wszystkie pytania.

Zadania i obowiązki portiera

Obecne na naszym rynku duże przedsiębiorstwa różnią się pomiędzy sobą standardami bezpieczeństwa czy przebiegu dokumentów. Z reguły jednak każda osoba posiadająca własny gabinet wraz z rozpoczęciem pracy odbiera klucz właśnie u portiera. Zobowiązana jest również do wpisania się do wskazanego zeszytu wraz z godziną odebrania klucza i numerem drzwi do których jest dedykowany. W niektórych przypadkach przed wydaniem dostępu konieczne może okazać się sprawdzenie tożsamości. W tym celu portier zmuszony jest poprosić o dokument i zweryfikować go. Osoba pracująca na takim stanowisku może być zobowiązana do odbierania telefonów przychodzących i ich dalszego przekazywania.

Wskazane cechy charakteru

Osoba zainteresowana wykonywaniem pracy w charakterze portiera nie musi posiadać jakiegoś szczególnego wykształcenia. Jest to prosty i przyjemny zawód, niezbyt skomplikowany, a przy tym pozbawiony możliwości ewentualnego awansu. O ile zdolności techniczne nie są zbyt przydatne, konieczne okazuje się odpowiednie podejście do osób odwiedzających firmę, w czym pomaga posiadanie następujących cech charakteru:

  • życzliwość
  • uprzejmość
  • pozytywne nastawienie
  • wysoka kultura osobista.

Portier bazuje na stałym kontakcie z ludźmi, dlatego szczególnie ważne jest traktowanie ich z odpowiednim szacunkiem. Osoby wykazujące negatywne podejście do człowieka, nie zwracające się do niego w należyty sposób raczej nie będą zbyt długo zatrudnione na takim stanowisku.

Zarobki na stanowisku

Większość dostępnych ofert pracy dla portierów oferuje im najniższe wynagrodzenie gwarantowane przez polskie prawo. Zgodnie z aktualnymi przepisami wynosi ono 13 zł brutto za każdą przepracowaną godzinę. Oczywiście można oczekiwać nieco większego wynagrodzenia w sytuacji, gdy portier odpowiedzialny jest za dokonywanie drobnych napraw w budynku, czy regularne jego obchody celem zapewnienia porządku. Niemniej ze względu na fakt, że wszystkie te czynności mogą być wykonywane prawie przez każdego, ewentualne różnice w wynagrodzeniach rynkowych nie są zbyt spektakularne.

 

Dodaj komentarz