Czy trudno jest znaleźć nianie w Częstochowie?

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna na dziennikarza sportowego?
2 października 2016
Praca hycla – zagrożeniem dla zdrowia?
30 października 2016

Czy trudno jest znaleźć nianie w Częstochowie?

Dla wielu osób aktywnych zawodowo, zapewnienie odpowiedniej opieki własnym dzieciom sprawia nieraz sporo kłopotu. Nieoceniona okazuje się pomoc dziadków, czy instytucji takich, jak przedszkole i żłobek. Często jednak zdarza się, że pomimo dobrze rozwiniętego systemu wspierania młodych rodziców, nie mają one z kim zostawić swojego potomka. W takich sytuacjach, coraz częściej podejmowana jest decyzja o zatrudnieniu niani, która w określonym czasie zobowiąże się do pełnienia opieki nad młodocianym.

Cechy idealnej niani

Obecnie osoby zamieszkujące większe miasta, bez większego problemu znajdą kogoś gotowego do podjęcia się opieki nad ich dzieckiem. Jednak wysoka liczba kandydatów nie idzie w parze z rzeczywistym powierzeniem im dziecka. Okazuje się, że w wyniku przeprowadzonej przez rodziców oceny kandydata, nie spełnia on wszystkich wymagań. Z punktu widzenia rodzica niania powinna być:

  • osobą starszą, najlepiej posiadającą własne, dorosłe dziecko;
  • w pełni dyspozycyjną, często gotową do pracy na telefon;
  • cierpliwą, wyrozumiałą, uczynną.

Przeprowadzana selekcja bazuje całkowicie na subiektywnych uczuciach rodziców. Muszą być oni pewni, że powierzają własne dziecko w ręce odpowiedniej osoby. O tym powinna pamiętać każda niania, szukając pracy w Częstochowie i okolicy.

Dodatkowe obowiązki

Często zdarza się, że w wyniku wcześniejszych ustaleń pomiędzy rodziną a nianią, jest ona zobowiązywana do wykonywania dodatkowych zadań. Dobrym przykładem na potwierdzenie tego stanowiska jest wszelka pomoc w utrzymaniu czystości w gospodarstwie domowym. Gdy dziecko pochłonięte jest kolorowaniem, lub inną zabawą, niania proszona jest o umycie okien, starcie kurzu czy umycie naczyń. Oczywiście, za realizację prośby otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie, niemniej jednak musi pamiętać o jego negocjacji.

Jakich zarobków może oczekiwać niania?

Z reguły wynagrodzenie ustalane jest podczas pierwszego spotkania z rodzicami. Osoby nie posiadające doświadczenia w opiece nad dziećmi zarabiają najmniej. Wraz z jego wzrostem i faktem posiadania ewentualnych kompetencji dodatkowych (np. wykształcenie pedagogiczne) stawka oferowana za godzinę pracy może wzrastać nawet do 20 złotych. Ostateczne wynagrodzenie zależy zatem od tego, ile dana rodzina będzie w stanie zapłacić za opiekę nad swoim dzieckiem oraz od liczby godzin przepracowanych w danym miesiącu.

Dodaj komentarz