Praca dla mechanika w Częstochowie
5 czerwca 2016
Uzyskanie kwalifikacji jako ekonomista
22 czerwca 2016

Jak uzyskać podwyżkę w pracy?

Każdy, dorosły człowiek musi pracować, ponieważ tylko w ten sposób jest w stanie się samodzielnie utrzymać. Za otrzymane pieniądze, należy opłacić mieszkanie, żywność a pozostałe środki finansowe mogą zostać przeznaczone za dowolny cel. Są zawody, w przypadku których konieczne okazuje się posiadanie odpowiedniego wykształcenia i kompetencji, ale również i takie, do których wykonywania wystarczy umiejętność obsługi kasy fiskalnej czy innych, niezbyt skomplikowanych czynności.

Minimalna płaca określona przepisem prawnym

Od 2017 roku, minimalna płaca krajowa wynosi 2000 zł brutto. Jest to stawka gwarantowana dla wszystkich osób zatrudnionych na umowie. Oczywiście, w zależności od profesji, pracownicy mogą zarabiać znacznie więcej. Dla przykładu, najwyższe przeciętne zarobki w województwie mazowieckim, na stanowisku testera oprogramowania wynosiły 3630 zł (dane udostępnione na stronie https://zarobki.pracuj.pl/#!/pages/data).

Czy otrzymywane wynagrodzenie może ulec podwyższeniu?

Osoby pracujące, za wykonywanie swojego zawodu, chciałyby otrzymywać jak najwyższą wypłatę. Wiele firm działających na polskim rynku oferuje możliwość awansu zawodowego. Wraz ze wzrostem stażu pracy i posiadanych umiejętności, możliwa staje się zmiana stanowiska i tym samym podwyżka otrzymywanego wynagrodzenia. Poza wspomnianymi wyżej czynnikami odpowiedzialnymi za awans zawodowy, istnieje szereg elementów, których samodzielne zrealizowanie może przyspieszyć wzrost wynagrodzenia:

  • terminowe wywiązywanie się z powierzonych obowiązków zawodowych;
  • dyspozycyjność i elastyczność co do grafiku pracy;
  • wysoka wydajność zwiększająca zyski osiągane przez firmę;
  • dobra organizacja własnej pracy;
  • generowanie wyników zadowalających pracodawcę.

Pokaż, że zależy Ci na firmie i osiąganych przez nią wynikach

Większość pracodawców wymaga od swoich pracowników zaangażowania, dyspozycyjności oraz odpowiedzialnego podejścia do realizacji powierzonych zadań. Wynika to z faktu, że to właśnie pracownicy odpowiadają za zyski osiągane przez firmę i tym samym zapewniają sobie środki finansowe do wypłaty. Wskazane jest również wychodzenie przed szereg, inicjatywa i kreatywność – czasem niestandardowe rozwiązania okazują się być tymi najlepszymi. Przystępując do rozmowy z szefem, koniecznie trzeba być do tego odpowiednio przygotowanym. W tym celu warto dokonać rozeznania i sprawdzić, jak w innych przedsiębiorstwach opłacani są pracownicy wykonujący takie same zadania. Jest to dobry element odniesienia i pozwala na żądanie adekwatnej kwoty podwyżki.

Dodaj komentarz