Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna na dziennikarza sportowego?

Operator koparki w Katowicach – potrzebne zaświadczenia
30 września 2016
Czy trudno jest znaleźć nianie w Częstochowie?
12 października 2016

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna na dziennikarza sportowego?

Codziennie, w miejscach rozsianych po całym świecie, wydarza się wiele ważnych wydarzeń sportowych. Każdy fan chciałby być z nimi na bieżąco, jednak ze względu na liczne obowiązki zawodowe, jak i domowe, nie sposób jest śledzić na bieżąco transmisje z tych wydarzeń. Często zdarza się również, że relacja z meczu piłkarskiego prowadzona jest w tym samym czasie, co interesujący danego człowieka mecz tenisa.

Zadania dziennikarza sportowego

Każdy dziennikarz pracując w swoim zawodzie, zobowiązany jest do przekazywania tylko prawdziwych informacji. Jedną z czynności, jaką może wykonywać, jest reportaż np. z meczu piłkarskiego. Zazwyczaj zajmuje wcześniej przygotowane miejsce, w którym znajdują się odpowiednie narzędzia takie, jak mikrofon, czy komputer. Obserwując mecz, dokonuje dokładnych notatek, z których później tworzona jest treść artykułu publikowanego na przykład w prasie czy internecie. Często zdarzają się sytuacje, w których dziennikarz zobowiązany jest do przeprowadzenia wywiadu z samym sportowcem lub trenerem. Zanim do tego przystąpi, musi się dobrze przygotować – zdobyć podstawowe informacje na temat człowieka, a także opracować listę pytań.

Przebieg standardowego procesu rekrutacyjnego

Początkowy etap jest podobny do aplikowania na każde inne stanowisko pracy. Trzeba wysłać swoje dokumenty wraz z podaniem na wskazany w ogłoszeniu adres. Schody zaczynają się na rozmowie kwalifikacyjnej. Na samym jej początku, konieczne staje się wypełnienie testu wiedzy o sporcie. Można spodziewać się w nim pytań o aktualne rekordy świata w poszczególnych dyscyplinach, nazwiska trenerów poszczególnych reprezentacji i drużyn itp. Następny etap rozmowy polega na weryfikacji posiadanych kompetencji dziennikarskich. Kandydat otrzymuje określoną informację i ma za zadanie przerobić ją, zgodnie z etyką, na ciekawy dla czytelnika artykuł. Później weryfikowane jest zachowanie się kandydata w stresie oraz jego praca przed kamerą.

Udogodnienia i zarobki

Pozytywne przejście rozmowy kwalifikacyjnej jest furtką do ciekawej, pełnej wyzwań pracy. Często wiąże się ona z wyjazdami poza granice kraju, celem przeprowadzenia relacji z wydarzenia sportowego, na które zwrócony jest świat. Jest to również dobra okazja do egzotycznej podróży, poznania i zwiedzania nowego, rejonu świata. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość darmowego wejścia na dowolną imprezę sportową, pod warunkiem złożenia wniosku o odpowiednią akredytację. Co do zarobków, najlepsi dziennikarze mogą liczyć na wynagrodzenie sięgające nawet kilkunastu tysięcy złotych.

 

Dodaj komentarz