Pakowacz na magazynie – średnie stawki
28 lutego 2017
Choroby i ryzyko w pracy Górnika
12 marca 2017

Wymagane atuty w pracy niani

Dla każdego rodzica podjęcie decyzji o zatrudnieniu niani nie należy do najłatwiejszych. Dodatkową trudnością okazuje się wybór właściwej osoby, która w najbliższym czasie miałaby podjąć się opieki. Rodzice wielokrotnie spotykają się z potencjalnymi kandydatkami i zadają im wiele pytań. Przeprowadzone niedawno badania dowiodły, że Polacy chętniej powierzają opiekę nad dziećmi osobom starszym i ustatkowanym.

Charakterystyka zawodu

Głównym, najważniejszym i często jedynym obowiązkiem niani jest odpowiedzialna opieka nad małym dzieckiem. Podczas gdy jego rodzice przebywają w pracy, stoi ona na straży jego bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że bierze ona czynny udział w wychowaniu dziecka – w końcu spędza z nim bardzo wiele czasu. Dlatego dobrze jeśli wartości i styl wychowania wybrany przez rodziców będzie pokrywał się z tym, który ma niania. Trudno w sposób jednoznaczny ustalić czas pracy opiekunki, bowiem zależy od podjętych ustaleń z rodzicami. Często zdarza się również konieczność przepracowania dodatkowych godzin, gdy rodzina w sytuacji awaryjnej zadzwoni z prośbą o pomoc.

Typowy dzień pracy

Niania dba o to, aby dziecko zjadło posiłek i nie było głodne. Nadzoruje jego zabawy, poprzez wspólną zabawę oraz zabranianie czynności, które mogłyby wyrządzić dziecku krzywdę (na przykład włożenie widelca do kontaktu). Jest także świadkiem i motywatorem do rozwoju dziecka, poprzez zachęcanie do raczkowania, samodzielnego wstawania czy chodzenia. Biorąc pod uwagę powyższe zadania, dobrze jeśli niania:

  • jest osobą cierpliwą, spokojną,
  • posiada doświadczenie w wychowywaniu własnych dzieci,
  • jest dyspozycyjna i odpowiedzialna.

Osoba posiadająca takie atuty bez wątpienia znajdzie pracę w charakterze niani i odciąży zatrudniających ją rodziców.

Niania – praca dodatkowa czy zajęcie na cały etat?

Trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko zależy od zapotrzebowania rodziny potrzebującej opieki nad dzieckiem. Jeśli poszukują oni kogoś, kto przez pięć dni w tygodniu po osiem godzin dziennie będzie zajmował się ich potomkiem – można mówić o pracy na pełen etat. Jednak w takich sytuacjach nianie posiadają dodatkowe obowiązki związane z podstawowym dbaniem o gospodarstwo domowe. I o ile mają więcej pracy, to tym samym mogą liczyć na nieco większe zarobki za wykonywaną pracę i opiekę.

 

Dodaj komentarz